Wielki Dzień Pszczół

W niedzielę 8 sierpnia w Ośrodku Edukacyjnym „Poleskie Sioło” świętowaliśmy Wielki Dzień Pszczół. Wydarzenie rozpoczęło się wykładem, następnie odbyły się zajęcia przy ulu oraz warsztaty z lania wosku. W międzyczasie uczestnicy mogli spróbować różnych rodzajów miodu, a także zwiedzić „Poleskie Sioło”. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w zajęciach.

Wielki Dzień Pszczół jest jednym z ważniejszych świąt ekologicznych w polskim kalendarzu, jednak o tych maleńkich owadach powinniśmy pamiętać codziennie. Miód można cenić lub nie, ale jeść musi każdy, a to właśnie pszczołom zawdzięczamy 1/3 naszego pokarmu. Gdyby nie pszczoły (i w ogóle zapylacze), nie byłoby szarlotki, zupy ogórkowej i dżemu malinowego. W naszym kraju aż 80 % roślin to rośliny owadopylne.

Na całym świecie drastycznie zmniejsza się liczba owadów, w tym pszczół (zarówno tych hodowlanych, jak i gatunków dzikich). W przypadku pszczoły miodnej jej wymieranie określa się jako zespół masowego ginięcia pszczoły miodnej. Wśród głównych przyczyn tego zjawiska wyróżnia się pestycydy oraz pasożyty i wirusy. Poważnym problemem dla pszczół są także uprawy monokulturowe. Zapewniają pokarm tylko przez krótki czas, po przekwitnięciu danej rośliny obszar uprawy staje się niemal bezwartościowy dla pszczół.

Dbajmy o pszczoły, pomagajmy im, a będą nam się odwdzięczać. Zbudowanie dla nich schronienia z użyciem łatwo dostępnych materiałów (szyszek, trocin, rurek trzciny) czy posadzenie miododajnych roślin nie zajmie nam dużo czasu, a da ogromną satysfakcję i pomoże naszym małym pracowitym owadom. 

2

20210808 090804 2