Czy wiewiórki mają babcię i dziadka?

Rude futro, puszysta kita i pędzelki na uszach – ten budzący powszechną sympatię gryzoń jest kojarzony niemal przez każdego. Nie każdy jednak wie, że nasza polska Basia może nie być ruda, lecz… czarna! Niektóre wiewiórki pospolite zamieszkujące obszary górskie i podgórskie (np. Tatry) mają ciemne futerko. Ot taka wariacja. ;)

Długość ciała wiewiórki wynosi od 20 do 24 cm. Jej ogon może mierzyć nawet 20 cm, zaś charakterystyczne ucho z kitką – do 3,5 cm. Waga dorosłej wiewiórki oscyluje od 200 do 400 gram. Wśród głównych składników diety wiewiórki należy wymienić nasiona drzew liściastych i iglastych, pączki, kwiaty, pędy, grzyby, a także owady, jaja i pisklęta ptaków. By przetrwać zimę, wiewiórki tworzą swoiste spiżarnie w dziuplach. Ponadto zakopują pod ziemią orzechy, żołędzie czy grzyby.

Gatunek ten obejmuje swoim zasięgiem całe terytorium Polski. Wiewiórki zamieszkują lasy liściaste, mieszane i iglaste, ponadto zadrzewienia śródpolne, a także parki miejskie – gdzie najczęściej je spotkamy. Swoje gniazda zakładają w rozwidleniach gałęzi, a do ich budowy wykorzystują między innymi chrust i mech. Co ciekawe, gniazda wiewiórek mają wejście od dołu. Niekiedy wiewiórki zasiedlają dziuple.

Wiewiórki prowadzą samotny tryb życia i bardzo rzadko łącza się w stałe pary. Ciąża wiewiórki trwa nieco ponad miesiąc (39 dni), a w ciągu roku – pomiędzy kwietniem a sierpniem - samica może wyprowadzić 2-3 mioty, za każdym razem rodząc średnio 4-5 młodych. Początkowo oseski są nagie i ślepe, lecz szybko dorastają i już po 10 tygodniach są gotowe do samodzielnego życia. Jednak dojrzałość płciową osiągają dopiero po około roku. Maksymalna długość życia wiewiórek na wolności wynosi około 5-7 lat.

A teraz odpowiedzmy na nasze tytułowe pytanie „Czy wiewiórki mają babcię i dziadka?”. Zakładamy, że Wiewiórka Basia oraz jej partner wiewiór Karol dożyją 5 lat. Już w wieku 3 lat Basia i Karol zostaną dziadkami. Natomiast w wieku 5 lat doczekają się już praprawnucząt. Oczywiście nie będą babcią i dziadkiem w naszym ludzkim rozumieniu. Nie będą czytać wnukom, prawnukom lub praprawnukom bajek na dobranoc, bawić się z nimi, prawdopodobnie nawet ich nie poznają. Jednak patrząc na pokrewieństwo pomiędzy pokoleniami możemy powiedzieć, że każda wiewiórka ma babcię i dziadka. :D

Z okazji Dnia Wiewiórki (21 stycznia) wszystkim wiewiórkom życzymy wiewiórczego życia: dużo orzechów i wielu starych drzew, na których mogą zamieszkać!

A wszystkim babciom i dziadkom z okazji zbliżających się wyjątkowych dni (Dnia Babci i Dnia Dziadka) życzymy radości i satysfakcji z życia, pociechy z wnuków oraz spełnienia swoich marzeń. ;)