Ścieżka dydaktyczna "Czahary"

Mapa ścieżki do pobrania

Ścieżka przyrodnicza „Czahary” rozpoczyna się w miejscowości Zastawie (przy wieży widokowej PPN).

Długość trasy: ok. 6,5 km

Czas przejścia: 2h - 2,5h

Co można zobaczyć?

                 - Bagno Bubnów - największe torfowisko PPN,

                 - rozlewisko w Zastawiu - miejsce koncentracji żurawi przed odlotami,

                 - łąki trzęślicowe,

                 - kwitnące storczyki i gnidosza królewskiego,

                 - stanowisko wodniczki

Ciekawsze gatunki zwierząt: łoś, żuraw, wodniczka, przeplatka aurinia, kszyk, kulik wielki, jeleń szlachetny, żaba moczarowa

Ścieżka dydaktyczna „Czahary” to pierwsza trasa PPN prowadząca przez tereny Bagna Bubnów. Dzięki drewnianym kładkom możemy poznać niezwykłe tajemnice torfowisk. Na trasie spotkamy wiele udogodnień - wieże i platformy widokowe oraz zadaszenia turystyczne. Dzięki ścieżce „Czahary” mamy okazję poznać niezwykłego mieszkańca Polesia - wodniczkę. Ten niepozorny ptak z rodziny trzciniaków jest najmniejszym migrującym ptakiem Europy.

Nie tylko najmniejsze ptaki znajdą tutaj schronienie. Na Bagnie Bubnów mają również miejsce największe koncentracje żurawi w regionie. Ptaki herbowe PPN od lat uwielbiają tę okolicę.

Drewniane kładki na ścieżce „Czahary” są udostępnione dla osób niepełnosprawnych i rodzin z wózkami dziecięcymi.

Do ścieżki dotrzemy następującymi drogami:

 - od Urszulina po niecałych 2 km w kierunku Wereszczyna skręcamy w lewo (kierunek Zastawie) i po 3,5 km jesteśmy przy wieży widokowej w Zastawiu na początku ścieżki.

 - od Hańska w kierunku Urszulina, w Kulczynie na południe w kierunku Pikulawki, dalej na zachód drogą przez Pikulawkę do miejsca postojowego,

 - od Urszulina w kierunku Hańska, w Wincencinie na południe drogą gruntową do miejsca postojowego.

 

Działanie realizowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Działanie 2.4: Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna, Przedsięwzięcie pn. „Budowa ścieżki dydaktycznej "Czahary" w Poleskim Parku Narodowym, chroniącej torfowisko niskie Bagno Bubnów i gatunki z nim związane”.

Więcej o projekcie tutaj: link