Aktualności

"W Świątecznym Nastroju"

Konkurs recytatorski

Dnia 12 grudnia 2017 roku w siedzibie Poleskiego Parku Narodowego w Urszulinie odbył się XV gminny konkurs recytatorski pt. "W Świątecznym Nastroju".

W konkursie wzięła udział młodzież i dzieci ze szkół podstawowych gminy Urszulin oraz dzieci przedszkolne. W konkursie wzięło udział 19 dzieci z przedszkola w dwóch kategoriach wiekowych: kategoria I - trzy i czterolatki, kategoria II - pięcio i sześciolatki. Dzieci i młodzież szkolna także startowała w dwóch kategoriach: kategoria I - klasy I-III, kategoria II - klasy IV-VII. W kategorii szkół podstawowych wzięło udział 32 uczestników. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone. Część nagród ufundował Poleski Park Narodowy.

 

NOWA ŚCIEŻKA DYDAKTYCZNA W POLESKIM PARKU NARODOWYM

Budowa nowej ścieżki dydaktycznej Czahary

 

W Poleskim Parku Narodowym trwają intensywne prace związane z budową pierwszej ścieżki dydaktycznej na terenie kompleksu Bagna Bubnów. Nazwa nowo powstałej ścieżki – „Czahary” – oznacza porośnięte krzewami mokradła. Ludność na wschodnich ziemiach I Rzeczypospolitej używała tego słowa już w XVII wieku.

Trasa ścieżki prowadzi przez otwarte tereny torfowiska niskiego, a częściowo przez okalające je od północy zróżnicowane lasy, rozpoczyna się i kończy za wsią Zastawie, przy wieży widokowej. Dostępna jednak będzie również od strony Kulczyna i Wincencina.

Bagno Bubnów jest idealnym miejscem dla wielu gatunków ptaków wodno-błotnych. Można tu spotkać: kszyka, kulika wielkiego, rycyka, kropiatkę, śmieszkę czy błotniaka stawowego. To także doskonałe miejsce dla żurawi. Ich jesienne koncentracje na Bagnie Bubnów należą do największych w regionie. Ponad 3000 osobników potrafi się tutaj zgromadzić na tzw. noclegowiskach.

Czytaj więcej...