Międzynarodowy Dzień Rezerwatów Biosfery

Poleski Park Narodowy uważany jest za wyjątkową osobliwość przyrodniczą, wyróżniającą się w skali światowej. Z okazji Międzynarodowego Dnia Rezerwatów Biosfery, który obchodzimy 3 listopada, warto przypomnieć, iż jego terytorium wchodzi również w skład szerszej struktury jaką jest rezerwat biosfery obfitujący w niespotykane nigdzie indziej krajobrazy. 

Rezerwaty biosfery choć nie są formą ochrony przyrody w rozumieniu polskiego prawa i nie wprowadzają na danym terenie nowych przepisów ochronnych, posiadają ogromne znaczenie nobilitujące dany obszar i podnoszą jego rangę.

Polesie Zachodnie to region wspaniale ukazujący mozaikę roślin, zwierząt i krajobrazu. Znany z bezkresnych i trudnodostępnych mokradeł równocześnie reprezentujący unikatowe wartości kulturowe. Dlatego też w 2002 roku w Polsce ustanowiono Rezerwat Biosfery "Polesie Zachodnie", a w Ukrainie Rezerwat Biosfery "Szack". Dwa lata później, w 2004 roku powstał także Rezerwat po stronie białoruskiej- "Nadbużańskie Polesie". W roku 2011 wszystkie trzy strony: polska, ukraińska i białoruska podpisały bardzo ważne porozumienie w sprawie utworzenia Transgranicznego Rezerwatu Biosfery "Polesie Zachodnie". W jego granicach znalazło się niemal całe Pojezierze Łęczyńsko- Włodawskie, fragmenty Równiny Parczewskiej, Garbu Włodawskiego i Pagórów Chełmskich.Obszar Poleskiego Parku Narodowego znajduje się natomiast w centralnej części i stanowi, tzw. strefę rdzenną rezerwatu.

Przełomowym momentem był lipiec 2012 roku kiedy to Światowy Komitet UNESCO w Paryżu, w ramach programu Człowiek i Biosfera, włączył na światową listę rezerwatów biosfery także TRB „Polesie Zachodnie”. Celem samego programu jest kreowanie zrównoważonych relacji między ludźmi i biosferą, a metodą realizacji tego zamierzenia jest tworzenie międzynarodowej Sieci Rezerwatów Biosfery.