Noc Sów w Poleskim Parku Narodowym

 

3 marca odbyła się „Noc Sów w Poleskim Parku Narodowym”, zorganizowana przy współpracy z Katedrą Zoologii i Ekologii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Wydarzenie rozpoczęliśmy wykładami na temat życia sów występujących na terenie Poleskiego Parku Narodowego. Rozmawialiśmy m.in. o puchaczu, płomykówce, puszczyku mszarnym, sóweczce oraz uszatce. Sesja wykładowa podzielona została na dwie części. Jedna, poświęcona najmłodszym słuchaczom to prezentacja o tytule „Poradnik młodego ornitologa – sowiarza” wygłoszona została przez Pana Tadeusza Roczniaka. Równolegle druga, czyli „Sowy: gatunki – przystosowania – znaczenie” skierowana została do młodzieży i dorosłych - tę część poprowadził prof. dr hab. Grzegorz Grzywaczewski z Wydziału Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Przyrodniczego.

Następnie, pod czujnym okiem pracowników Parku, uczestnicy udali się w teren (do obwodów ochronnych Wola Wereszczyńska i Łowiszów). Tam, podczas wieczornego spaceru uczestnicy nasłuchiwali niosących się po lesie odgłosów sów. Na zakończenie wszyscy usiedli przy wspólnym ognisku, by podzielić się wrażeniami i upiec kiełbaski.

W wydarzeniu wzięło udział ok. 110 osób. Dziękujemy za tak duże zainteresowanie. Z tego miejsca pragniemy również bardzo serdecznie podziękować prelegentom za cenny merytoryczny wkład w zajęcia.

Zapraszamy do udziału w „Nocy Sów” za rok, jak i na inne imprezy, które będziemy organizować.

 20230303 175443           20230303 205728

Tekst: KL

Fot.: A. Barczak, P. Markowski