Etnograficzno-przyrodnicze pożegnanie wakacji z Poleskim Parkiem Narodowym

Zakończenie wakacji z Poleskim Parkiem Narodowym odbyło się „warsztatowo” w Ośrodku Edukacyjnym „Poleskie Sioło”. W sobotę 12 oraz niedzielę 13 sierpnia zorganizowaliśmy warsztaty pszczelarskie z okazji Ogólnopolskiego Wielkiego Dnia Pszczół. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, uczestnicy mieli okazję wysłuchać pogadanki dotyczącej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości pszczelarstwa jak i jego roli społecznej, gospodarczej i kulturowej oraz biologii pszczół miodnych, zainteresowani mogli też zapoznać się z pracą bartnika. Atrakcją było również własnoręczne wykonywanie świec z wosku pszczelego, posiadającego właściwości przeciwzapalne i nawilżające, do tego zapach wosku przynosi ukojenie dla zmysłów. Kolejnym urozmaiceniem dnia była degustacja różnego rodzaju miodów oraz produktów pszczelich. Warsztaty prowadził pszczelarz, Pan Ryszard Kowalczuk, który specjalnie na tę okazję przywiózł ze sobą ule z własnej pasieki, by każdy miał możliwość zobaczyć na własne oczy jak pozyskiwany jest miód, ważną rolą było też zapoznanie uczestników z budową ula oraz jego obsługą.

Natomiast w minioną niedzielę – 20 sierpnia, specjalnie dla amatorów roślin leczniczych, prowadzone były warsztaty właśnie w tym zakresie. Prowadzącym był Pan Nikodem Wawrzycki z Zielarni Poleskiej, który na co dzień zajmuje się badaniem właściwości roślin, ich zastosowaniem w życiu codziennym i wykorzystywaniem w przypadku różnych dolegliwości zdrowotnych. Zainteresowani mieli okazję zobaczyć te rośliny nie tylko na ekranie komputera, ale także sami identyfikowali je w terenie. Druga część dnia poświęcona była nauce wyplatania wianków z kwiatów polnych. W tym pomogła nam Pani Anna Rybczyńska, która z chęcią pokazała jak wykonać wianek, by wyglądał idealnie. Zarówno podczas warsztatów pszczelarskich jak i zielarskich Pan Tadeusz Roczniak służył swoją wiedzą i pomocą przy zwiedzaniu naszego Ośrodka „Poleskie Sioło”.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i wspaniałą atmosferę. Zapraszamy za rok oraz na inne wydarzenia organizowane przez Poleski Park Narodowy.

 

Tekst: KL

Fot. T. Roczniak