Ścieżka "Perehod"

Ścieżka przyrodnicza „Perehod” rozpoczyna się w miejscowości Pieszowola.

Długość trasy: ok. 5 km

Czas przejścia: 1,5h - 2,0h

Co można zobaczyć?

                - Stawy Pieszowolskie,

                - wrzosowiska,

                - lasy grądowe, bory sosnowe,

                - wiele gatunków ptaków związanych ze środowiskiem wodnym,

                - stanowisko żółwia błotnego

Ciekawsze gatunki zwierząt: żółw błotny, bielik, perkoz dwuczuby, łabędź niemy (rzadziej łabędź krzykliwy), bąk, kszyk, podgorzałka, trzciniak, kormoran, czapla biała, czapla siwa, zimorodek.

„Perehod” to typowa ścieżka ornitologiczna. Dla miłośników ptaków Poleski Park Narodowy przygotował dwie wieże widokowe i schron ornitologiczny. Ścieżka prowadzi groblami wzdłuż malowniczych Stawów Pieszowolskich. Woda przyciąga niezliczoną ilość ptactwa wodno-błotnego. Poza czaplami czy kormoranami spotkamy tu rzadkie podgorzałki, mieniące się w słońcu zimorodki czy polujące bieliki. Podczas wędrówki będzie nam towarzyszył charakterystyczny odgłos „dmuchania w butelkę” - to nie miłośnicy prostych instrumentów, a bąk - ptak z rodziny czaplowatych.

„Perehod” to nie tylko miejsce dla ornitologów. W Stawach Pieszowolskich dogodne warunki do życia znajduje żółw błotny - niezwykły skarb Poleskiego Parku Narodowego.

Na ścieżce „Perehod” nie znajdziemy drewnianych kładek, ścieżka jest dostępna dla rodzin z wózkami dziecięcymi (nie polecamy po deszczu).

Do ścieżki dotrzemy następującymi drogami:

- od drogi krajowej 82 (skrzyżowanie w Kołaczach) w kierunku Sosnowicy drogą wojewódzką nr 819, na początku wsi Pieszowola zjeżdżamy w lewo w drogę gruntową - 12 km

- od Sosnowicy w kierunku Starego Brusa drogą wojewódzką nr 819, na końcu wsi Pieszowola zjeżdżamy w prawo w drogę gruntową - 7 km

Miejsce postojowe znajduje sięok. 1 km od drogi nr 819 w miejscowości Pieszowola