Relacja z Lubelskiego spotkania z przyrodą. Pożegnanie żurawi w Poleskim Parku Narodowym

 

LubelskieSpotkania z Przyrodą. Pożegnanie Żurawi w Poleskim Parku Narodowym

 

Lubelskie Spotkania z Przyrodą. Pożegnanie Żurawi w Poleskim Parku Narodowym stały się już tradycją. W dniach 3-4 września 2022 roku (sobota i niedziela) już po raz trzeci każdy miłośnik przyrody miał okazję spojrzeć na poleską przyrodę z perspektywy bliższej niż zazwyczaj.

lubelskiesmakujzycie png

3 września, od godziny 5:00, w miejscowości Zastawie, na początku ścieżki przyrodniczej „Czahary” grupa około 100 osób, pod okiem pracowników Parku prowadziła liczenie żurawi opuszczających noclegowiska i udających się na żer na okolicznych polach i łąkach. Naliczono łącznie około 2 700 ptaków. Oprócz majestatycznych żurawi i ich tęsknego klangoru, obserwatorzy mogli podziwiać barwny świt na największym w Parku kompleksie bagien, co przy wyjątkowo pogodnym niebie i nisko snujących się mgłach, dało niesamowite wrażenie. Po porannym liczeniu ptaków wszystkich uczestników zaproszono na przepyszne śniadanie – nie zabrakło gorących napojów, jak i przekąsek w postaci lubelskich cebularzy i słodkich drożdżówek. Wyjątkowość posiłku podkreślał fakt, iż podano je w terenie.

Po pokrzepiającym śniadaniu uczestnicy zostali podzieleni na grupy i razem z pracownikami Poleskiego Parku ruszyli na ścieżki: „Czahary”, „Dąb Dominik” i „Spławy”. Tam można było spojrzeć na Polesie w innej perspektywie – bogata wiedza przewodników była do dyspozycji turystów, a na każde zadane pytanie udzielono wyczerpującej odpowiedzi. Po zakończeniu zajęć terenowych zwiedzający udali się do Urszulina.

W siedzibie Poleskiego Parku Narodowego mogli uczestniczyć w serii wykładów o tematyce przyrodniczej wygłoszonych przez znamienitych gości: Marcina Polaka, Kamila Stepucha, Marcina Bronisza i Rafała Sieka. Mogli tam również nacieszyć oczy wystawą fotograficzną „Przyroda w obiektywie” autorstwa Beaty i Witolda Nowakowskich oraz wystawą 3D „Krajobrazy Poleskiego Parku Narodowego”. Osoby nadal odczuwające głód wiedzy mogły poznać „przyjaciół” żurawia. W Ośrodku Ochrony Żółwia Błotnego stanęli oko w oko z młodymi żółwiami błotnymi. W zapleczu dydaktycznym Parku w ramach zajęć „Ptaki Polesia” turyści rozpoznawali sylwetki i głosy ptaków.

Przed wieczornym liczeniem żurawi uczestnicy „Pożegnania Żurawi” cofnęli się w przeszłość. Z doświadczonym przewodnikiem zwiedzili ośrodek edukacyjny PPN „Poleskie Sioło” w Wytycznie, od którego dowiedzieli się jak to było „Dawniej w poleskiej zagrodzie”. Co odważniejsi podjęli się nawet „ujarzmienia żurawia” by zaczerpnąć wody.

Po godzinie 17.00 ponownie wyruszono w teren, gdzie wraz z zachodzącym słońcem obserwowano i liczono żurawie powracające na swoje noclegowiska. Stwierdzono około 2 800 ptaków. W nagrodę za wytrwałość liczący zebrali się przy ognisku by wymienić się wrażeniami i zregenerować siły przy wspólnym posiłku.

4 września o godzinie 13:30 rozpoczął się piknik ekologiczny. Piknik odbył się na placu przy hotelu ”Drob” w Urszulinie. Impreza cieszyła się dużą popularnością – tłumnie przybywający ludzie mieli okazję skosztować tradycyjnych potraw serwowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz bawić się przy różnego rodzaju warsztatach i zabawach edukacyjnych oferowanych przez stoiska lokalnych rzemieślników, Poleskiego Parku Narodowego, Roztoczańskiego Parku Narodowego oraz Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Dodatkowo specjalnie dla najmłodszych zorganizowano specjalną strefę zabaw – „Gniazdo Żurawia” . Sporą atrakcją był kulinarny konkurs na danie z żurawiną – owocem, który podobnie jak żuraw, nieodzownie kojarzy się z podmokłymi terenami Polesia. A wszystko to odbywało się w rytm muzyki zapewnianej przez zespoły muzyczne. Lubelskie Spotkania z Przyrodą.

Pożegnanie Żurawi w Poleskim Parku Narodowym zostało zorganizowane przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Poleski Park Narodowy.

Pełna fotorelacja jest dostępna na profilu Poleskiego Parku Narodowego na Facebooku.


Pozeganie zurawi RZ 14

Fot.: Archiwum Poleskiego Parku Narodowego; Tekst: PM, ŁO