Pożegnanie żurawi - Relacja

 

Lubelskie Spotkania z Przyrodą. Pożegnanie Żurawi.

               

W weekend 9-10 września odbyła się IV edycja dużej imprezy ekologicznej pn. „Pożegnanie żurawi” Współorganizatorem imprezy było Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Dwudniowe wydarzenie rozpoczęło się w sobotę o 5 rano w miejscowości Zastawie. Zadanie, jakie czekało na grupę liczącą niemal 500 osób, polegało na liczeniu żurawi opuszczających noclegowiska i udających się na okoliczne pola i łąki. Doliczono się ponad 2500 ptaków. Zbliżająca się jesień, barwy szaty roślinnej oraz idealna pogoda do obserwacji podkreśliły wyjątkowość wydarzenia. Również samo miejsce było wyjątkowe – Kompleks Bagna Bubnów, liczący sobie około 12 tyś. lat! Oczarowani świtem na bagnie, dźwiękiem klangoru i zapachem łąk, uczestnicy udali się na przygotowane po zadaszeniem ścieżki „Czahary” śniadanie. Tam można było napić się gorącej kawy lub herbaty, pokrzepić świeżymi i chrupiącymi cebularzami lub słodkimi drożdżówkami i ogrzać przy ognisku. Szybko wschodzące słońce przyjemnie przygrzewało nasze plecy i rzucało piękne złote światło. Po śniadaniu wszyscy udali się nad rozlewisko, gdzie od godziny 7:30, wypuszczono około 100 sztuk młodych osobników żółwia błotnego. W celu ułatwienia zejścia ze stromego brzegu przygotowano wygodny drewniany podest.

Następnie uczestnicy podzielili się na grupy i wraz z przewodnikami udali się na zwiedzanie przyrodniczych ścieżek Parku – tę część nazwano „Na moczary i do kniei”. Od godziny 12 w Ośrodku Administracyjno-Edukacyjnym w Urszulinie rozpoczęto cykl wykładów i prezentacji. Specjaliści oraz przedstawiciele lubelskiego świata nauki przybliżyli nam liczne ciekawe tematy z zakresu wędrówek lubelskich żurawi, leczniczych substancji pochodzących z pasiek czy nowych i niebezpiecznych gatunków roślin i zwierząt pojawiających się coraz częściej na terenie Polski. Można było także przejść do Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego i poznać biologię tego gatunku. Dla najmłodszych prowadzono zajęcia „Ptasie Polesie” w sali edukacyjnej oraz „Mali mieszkańcy łąki” na zewnątrz w ogrodzie dydaktycznym przy Dyrekcji Parku.

W godzinach 15-17 uczestnicy udali się do Ośrodka Edukacyjnego „Poleskie Sioło” w Wytycznie, gdzie mogli poznać tajniki wyrabiania masła oraz przyjrzeć się bliżej życiu dawnych mieszkańców Polesia. Po tych zajęciach powrócono na ścieżkę „Czahary” ,by wraz z kończącym się dniem liczyć powracające z żerowisk żurawie. Policzono ok 2500 ptaków. W terenie wyświetlono także filmy o tematyce przyrodniczej, a uczestnicy mogli usiąść na wygodnych krzesłach. Ognisko i pieczone kiełbaski jak zwykle cieszyły się wielkim uznaniem.

10 września, od godziny 13:30, na placu przy hotelu „Drob” rozpoczął się Piknik Ekologiczny. Wydarzenie uświetniły występy zespołów muzycznych oraz liczne stoiska instytucji związanych z ochroną przyrody. Oprócz Poleskiego Parku Narodowego swoje stoiska miały: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie, Roztoczański Park Narodowy, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz Fundacja Dla Przyrody. Stoiska te zapewniały uczestnikom edukację poprzez zabawę – każdy mógł zdobyć ciekawą nagrodę za wykonanie jakiegoś zadania. Całość okrasiły Koła Gospodyń Wiejskich wraz z przygotowanymi regionalnymi specjałami. Podczas trwania pikniku rozstrzygnięto konkurs fotograficzny „Powitanie Żurawi. Piękno Poleskiego Parku” oraz kulinarny „Konkurs na danie z żurawiną”.

 

Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie
„Lubelskie Smakuj Życie!”

   lubelskie urzad a                                elka podstawowa pl

 

Tekst: P. Markowski

Fot. A. Panasiuk, K. Lewandowska, T. Roczniak