Dzień łosia - 15 września 2019

15 września po raz drugi obchodziliśmy „Dzień Łosia” w Polsce, ustanowiony przez grupę sympatyków łosia związanych z akcją „Jestem z Łosiem”. W niedzielę spotkaliśmy się o 6:00 na początku ścieżki dydaktycznej "Czahary" w Zastawiu by wspólnie wyruszyć na bagna ku łosiom. Na wydarzenie przybyło ponad 80 osób z różnych stron Polski.

W tym roku na Dzień Łosia zapraszali Marcin Dorociński, Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, Magazyn Na Tropie, Biebrzański Park Narodowy, Kampinoski Park Narodowy i Poleski Park Narodowy.

Połowa września jest okresem szczególnym w życiu łosi. Trwa wtedy ich okres godowy – bukowisko. To dlatego w tym terminie świętowaliśmy już po raz drugi Dzień Łosia. Samce łosia w odróżnieniu od jelenia nie są głośne, a do zalotów służą im słabo słyszalne dźwięki, przypominające stękanie. Są też delikatnymi zalotnikami i zabiegają o względy samicy, która musi zaakceptować kandydata na ojca swojego potomstwa.

Po wspólnym spacerze ścieżką dydaktyczną "Czahary" uczestnicy wysłuchali prelekcji: "Łoś super ktoś" przygotowanej przez pracowników PPN oraz "Moje spotkania z łosiami" przygotowanej przez fotografa Radosława Miazka.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie i wspólnie spędzony czas! Do zobaczenia za rok! Niech Łoś będzie z Wami :) Fotorelacja dostępna na naszej stronie na portalu Facebook.com www.facebook.com/poleski