Zima w Parku 2023 - ferie z Poleskim Parkiem Narodowym

Ferie 2023 już za nami. W ich trakcie w Poleskim Parku Narodowym obył się cykl zajęć edukacyjnych pt. „Zima w Parku 2023 - ferie z Poleskim Parkiem Narodowym". Tematem przewodnik każdego dnia były różne gatunki zwierząt.

W pierwszym tygodniu zajęcia odbyły się w Ośrodku Dydaktyczno-Administracyjnym PPN. Pierwszego dnia dzieci i młodzież zapoznała się z biologią i ekologią żółwia błotnego. Uczestnicy znaleźli odpowiedź na m. in. takie pytania: Czy żółw błotny hibernuje? Jakie są jego zwyczaje godowe? Jakie czyhają na niego niebezpieczeństwa? Dlaczego należy go chronić? W ramach zajęć wybrano się również na krótki spacer do Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego, gdzie można było stanąć oko w oko z młodymi żółwiami błotnymi. Na podsumowanie zajęć uczestnicy sprawdzili swoją wiedzę w praktyce. Stworzyli oni makiety przedstawiające żółwie błotne w naturalnym środowisku.

Ł Omelczuk4 kopia        

 Kolejnego dnia zajęć uczestnicy poznali „Tajemnice borowego stawu”. Dzieci mogły zamienić się w bobra, przywdziewając specjalny strój składający się z: gogli, płaszcza przeciwdeszczowego, koca, siekiery i wiosła. Pozwoliło to na lepsze poznanie budowy tego gryzonia i jego przystosowania do wodno-lądowego trybu życia. Oczywiście i w ramach tych zajęć przewidziano zabawy ruchowe np. poszukiwanie materiału do budowy żeremia.

    P Markowski 20

Na koniec uczestnicy wykonali bobrze maski. W drugim tygodniu „Ferii w Parku” odbyły się zajęcia: „Weź łosia za poroże” „Z watahą za pan brat” i „Robale, robaki, robaczki”.

W poniedziałek na terenie Ośrodka Edukacyjnego „Poleskie Sioło” dzieci nauczyły się kroczyć jak łoś przez bagna, mogły też przymierzyć łopatę łosia. Grupa, pod czujnym okiem pracowników wybrała się na wycieczkę do wieży widokowej na Durnym Bagnie. W jej trakcie, uczestnicy poszukiwali śladów bytowania łosi oraz innych jeleniowatych. Na pamiątkę zajęć dzieci wykonały spersonalizowane wizerunki łosi.


                                                                                                                      P Markowski 61   

 Środa przebiegła tropem wilczej watahy. Uczestnicy posłuchali wycia wilka, dowiedzieli się, jak silne więzi łączą wilczą rodzinę oraz dzięki nagraniom z fotopułapki zobaczyli wilcze igraszki. W trakcie zajęć terenowych, przemierzali niczym wilcza rodzina leśne ostępy w okolicach „Poleskiego Sioła”. Podsumowaniem zajęć było wykonanie wilczych zakładek do książek oraz wilczą rodzinę z origami.

Ostatniego dnia w zapleczu edukacyjnym Dyrekcji PPN w Urszulinie odbyły się zajęcia o owadach. Dzieci i młodzież zapoznała się z różnorodnością tych stworzeń oraz ich rolą w środowisku. W ramach zajęć kreatywnych, uczestnicy zagłębili się w świat barwnych motyli. Wykonali pięknie wyklejane motyle z bibuły.

 

        P Markowski 91       P Markowski 98      

 

 

Na koniec całego cyklu dzieci otrzymały drobny upominek.

Łącznie w zajęciach edukacyjnych „Zima w Parku 2023 - ferie z Poleskim Parkiem Narodowym" wzięło udział 209 osób.

 

 

Serdecznie dziękujemy za udział i zapraszamy na kolejne wydarzenia. ? 

Fot. P. Markowski, K. Pastuszka, Ł. Omelczuk